دررفتگی کتف

دررفتگی کتف

شانه یکی از اعضای مهم بدن می باشد که نقش موثری در حرکت دست ها دارد . همه افراد در طی روز دستهای خود را برای انجام کارهای مختلف بسیار حرکت می دهند که عامل آن شانه می باشد . امکان حرکت دستها در زاویه های مختلف بر عهده شانه می باشد . با این حال در میان مفاصل بدن از استقامت کمتری برخوردار می باشد و آسیب پذیر است. دررفتگی شانه یکی از شایع ترین اختلالاتی است که در بین افراد بسیار مشاهده می شود. برخی افراد به دلیل موقعیت شغلی یا شرایط خاص دچار دررفتگی مکرر می شوندکه به آن شانه بی ثبات یا ناپایدار می گویند. دررفتگی کتف زمانی ایجاد می شود که در اثر ضربه شدید گوی استخوان در قسمت فوقانی بازو از جای اصلی ( کاسه شانه ) خارج شود. در این زمان فرد دچار درد شدیدی شده و قادر به حرکت دادن دست و بازوی خود نیست .

دررفتگی-کتف

دررفتگی-کتف

علائم دررفتگی کتف

  • درد شدید و ناگهانی در هنگام دررفتگی کتف
  • عدم توانایی حرکت بازو و دست
  • حساسیت درباره احساس شل بودن یا آویزان شدن کتف

در صورت بروز چنین علائمی حتما به پزشک متخصص ارتوپدی در ستارخان مراجعه شود.

تشخیص دررفتگی کتف

  • رادیولوژی
  • ام آر آی
  • سی تی اسکن

علل دررفتگی کتف و شانه

  1. وارد شدن ضربه مستقیم

دررفتگی شانه و کتف در اثر ضربه مستقیم یا ناگهانی رخ می دهد . این اتفاق معمولا در هنگام زمین خوردن یا سقوط اتفاق می افتد. در این صورت شانه به همراه دست و بازو از جای اصلی خود خارج می شود.

  1. کشیدگی زیاد رباط

همانطور که اشاره کردیم شانه دارای مفاصل ضعیفی می باشد که آن را آسیب پذیر کرده و به راحتی در می رود. برخی فعالیت های ورزشی مانند شنا، تنیس والیبال ، بیسبال که بیشتر سرشانه درگیر می باشد و حرکت به بالای سر وجود دارد ، رباط های شانه کشیده شده و باعث شل شدن رباطهای شانه می شود . در نتیجه عضلات چرخاننده شانه تضعیف شدخ و امکان دررفتگی کتف یا شانه وجود دارد . برای پیشگیری از این اتفاق باید با مشورت فیزوتراپی عضلات چرخاننده شانه باید تقویت شود.

درمان دررفتگی کتف و شانه

درمان دررفتگی شانه و کتف در سنین مختلف متفاوت می باشد . در صورتی که فرد بالاتر از 25 سال باشد شانه یا کتف در محل خود جا انداخته می شود که معمولا برای تسکین درد در حین جاانداختن از مواد بی حسی و آرام بخش استفاده می شود. بعد از این کار بازوی فرد به مدت 3 الی 6 هته برای ثابت ماندن در آتل ثابت می ماند . برای افرادی که پایین تر از 25 سال ( مخصوصا ورزشکاران )دارند عمل جراحی انجام می شود تا از دررفتگی مجدد شانه و کتف جلوگیری شود.

برخی از خدمات دکتر فلاح متخصص ارتوپدی

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =