درمان سرطان

درمان سرطان سینه

درمان سرطان پروستات

سرطان یک بیماری پیچیده ای است که نیازمند خدمات و درمان های خاصی است که بصورت کامل انجام گیرد. روش های درمان سرطان عبارتند از:

درمان-سرطان

  • شیمی درمانی : در این روش داروهای شیمیایی از طریق خوراکی یا تزریقی (از طریق سرم یا تزریق مستقیم به مثانه و…) وارد بدن بیمار می شوند. این داروها بسیار سمی بوده و به سلول های سالم بدن نیز آسیب می رسانند. اما پس از مدتی سلول های سالم بطور خودکار قادر به بازسازی خود می باشند. این روش به منظور کوچک کردن و کم حجم کردن سلول های سرطانی استفاده می شود و این روش زمینه را برای انجام روش های دیگر (پرتو درمانی، جراحی و…) فراهم می نماید. در شیمی درمانی سعی می شود که جلوی رشد بی رویه سلول های سرطانی گرفته شود و مانع از انتشار این سلول های به سایر نقاط بدن شود.
  • جراحی: جراحی یکی از روش هایی است که در درمان سرطان استفاده می شود. این روش قدیمی ترین روش درمان سرطان به شمار می رود. جراحی از روش های تشخیصی می باشد، به عبارتی از این روش برای تشخیص ابتلا به سرطان و میزان پیشرفت آن استفاده می شود. هدف این روش برداشتن تومور بطور کامل، با ایجاد کمترین آسیب به اعضای کناری آن است. در بسیاری از مواقع قبل از انجام عمل جراحی بیمار تحت درمان شیمی درمانی یا پرتو درمانی قرار می گیرد. شایان ذکر است که این روش مناسب تمام انواع سرطان ها نمی باشد چرا که برخی از سرطان ها مثل سرطان غدد لنفاوی نمی توان از جراحی استفاده کرد.
  • پرتو درمانی: پرتو درمانی یک روش درمانی است که جهت از بین بردن، خرد کردن، کند کردن سرعت رشد و کوچک کردن سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتو درمانی باعث کاهش شدت درد بیمار شده و از پیدایش مشکلاتی مثل نابینایی و بی اختیاری ادراری و… جلوگیری می کند. برای نابودی سلول های سرطانی در این روش ممکن است به زمان زیادی (چند هفته یا چند ماه) نیاز باشد، چراکه روند تاثیر این روش بسیار کند بوده و سلول ها به تدریج از بین می روند.
  • پیوند مغز استخوان: پیوند مغز استخون عبارتست پیوند سلول های بنیادی جایگزین مغز استخوان بیمار مبتلا به سرطان تا قدرت تحمل مقادیر بالای شیمی درمانی یا پرتو درمانی را داشته باشد. قبل از پیوند مغز استخوان ، با شیمی درمانی ، پرتو درمانی و یا با هر دو، سلول‌های سرطانی مغز استخوان به طور کامل از بین می روند، البته این کار باعث از بین رفتن سلول های بنیادی  سالم مغز استخوان نیز خواهد شد.

درمان-سرطان

این کلینیک یکی از نخستین مراکز تخصصی و فوق‌تخصصی خصوصی سرطان در ایران است که با ایده جمعی از متخصصان این رشته و با هدف کمک به آگاهی از سرطان و پیشگیری از شیوع آن ساخته شده است.

این مرکز درمانی با بهره‌گیری از پتانسیل علمی بیش از ۱۰ متخصص رشته آنکولوژی و اساتید صاحب‌نظر سعی در افزایش پتانسیل علمی مرکز درمان سرطان دارد.

وی در ارتباط با شروع به کار دستگاه IMRT برای تشخیص و درمان سرطان در کشور، گفت: با توجه به اینکه شیوع تومورهای بدخیم سرطانی در کشور رو به افزایش است، نیاز به مراکز تخصصی در این زمینه بیش از پیش احساس می شود و با این شرایط پرتودرمانی به‌ عنوان یک روش کارآمد و بسیار موثر در درمان ۶۰ تا ۷۰ درصد این بیماران جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

این کلینیک شامل بخش‌های پرتودرمانی، شیمی‌درمانی و تصویربرداری، آزمایشگاه، اورولوژی و گوارش است.

بخش پرتو درمانی با فراهم آوردن آخرین امکانات مورد نیاز به‌ منظور انجام انواع روش‌های پرتو درمانی پیشرفته مانند CRT۳، TSET، IMRT، IGRT و قابلیت انجام تکنیک VMAT مرکزی منحصر به‌ فرد در کشور است و آخرین روش‌های درمانی روز دنیا را در دسترس بیماران قرار می‌دهد تا این افراد بتوانند در بهترین شرایط و با دقت بالا در داخل کشور درمان شوند و نیاز به خارج از کشور نداشته باشند.

این متخصص پرتودرمانی، روش‌های درمانی که در این مرکز رادیولوژی و آنکولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد را مورد اشاره قرار داد و گفت: DCRT۳ (پرتودرمانی تطبیقی سه بعدی)، یک روش درمانی پایه در بحث پرتودرمانی است که تمام مراحل طراحی درمان و بارگذاری آن را با کمک تصاویر سه‌بعدی و سیستم‌های طراحی درمان انجام می‌دهد.

با اشاره به روش TSET (پرتودرمانی تمام بدن با بیم الکترونی)، بخش پرتودرمانی این مرکز جزء معدود مراکزی در کشور است که با استفاده از این تکنیک و با بهره گیری از دسته پرتوهای الکترونی درمان تومورهای پوستی که ناحیه وسیعی از پوست بیماران را در برمی‌گیرد، تسهیل می‌کند و در این زمینه از تجارب افراد مجرب و کشورهای اروپایی استفاده کرده است.

IGRT (پرتودرمانی مبتنی‌بر تصویر)، این مرکز با توجه به وجود سیستم تصویربرداری aSi_۵۰۰ این توانایی را دارد که درمان مبتنی‌بر تصویربرداری همزمان را با بالاترین دقت ممکن فراهم آورد، با این روش دقت درمان به بالاترین حد ممکن که لازمه یک درمان بهینه و با کیفیت است، می‌رسد.

IMRT (پرتودرمانی با شدت بهینه‌شده)، نقطه‌عطف روش‌های پرتودرمانی جدید است که در آن اصل درمان بر افزایش دوز تجویزی به بافت تومورال و حفظ حداکثری بافت‌های سالم اطراف آن از آسیب ناشی از پرتو، استوار است. تکنیک IMRT برای اولین بار در ایران با این سطح از کیفیت در حال اجرا است.

تشخیص سرطان

مرکز درمان سرطان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 19 =