درمان شقاق

درمان شقاق

آیا با بیماری شقاق مقعدی یا همان فیشر آشنایی دارید؟ آیا می دانستید درمان شقاق با بواسیر متفاوت بوده و دو بیماری مختلف می باشند؟ این عارضه دردهای بسیاری را برای بیمار به وجود آورده که زندگی را برای فرد سخت خواهد کرد.

حقایقی در رابطه با درمان شقاق

  • شقاق مقعدی به معنای پارگی مقعد و کانال روده بزرگ می باشد. این بیماری می تواند حاد یا مزمن باشد.
  • شقاق مقعدی می تواند در ابتدا در اثر زخم ایجاد شود. ولی بسیاری از بیماری های ایجاد شده به غیر از زخم با شقاق اشتباه گرفته شده و باید احتمال وقوع شقاق در مکان های غیر طبیعی را بررسی کرد.
  • علائم اولیه شقاق شامل درد هنگام حرکت روده ها می باشد. علائم دیگر شامل : خونریزی، درد و تخلیه غیر ضروری می باشد.
  • شقاق مقعدی توسط مشاهده و بررسی عینی مقعد و کانال روده بزرگ تشخیص داده می شود.
  • درمان شقاق مقعدی در ابتدا با درمان های خانگی و تغییر رژیم غذایی تا حدودی امکان پذیر است. برای مثال با تغییر رژیم غذایی و اضافه کردن موادی برای نرم کردن مدفوع و افزودن حجم آن و داشتن رژیم مملو از فیبر و استفاده از حمام سیتز همگی می توانند برای این بیماری موثر واقع شوند.
  • مصرف داروهای تجویزی پزشک برای درمان شقاق مقعدی (که با درمان های خانگی بهبود نیافتند) لازم است. از جمله این داروها می توان به پماد های بی حسی، استروئید ها، نیتروگلیسیرین ها و داروهای مسدود کننده کانال کلسیم اشاره کرد.
  • جراحی اسفنکتروتومی یکی از روش های عالی برای درمان شقاق مقعدی می باشد. به دلیل پیچیدگی های موجود در این بیماری، پس از بی نتیجه ماندن روش های غیر جراحی و یا نا توانی فرد در تحمل روش های غیر جراحی، می توان جراحی انجام داد.
درمان شقاق

درمان شقاق

علت شقاق

شقاق مقعدی به دلیل زخم در مقعد و کانال روده ها ایجاد می شود. ایجاد زخم معمولاً ناشی از حرکت روده ها بوده و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری شروع اولین دردشان را به یاد می آورند. شقاق مقعدی ممکن است در اثر یک مدفوع سفت و یا اسهال مزمن به وجود آید. گاهی اوقات این زخم ناشی از ورود دماسنج مقعدی، آندوسکوپ، یا دسته اولتراسوند (برای تخمین غده پروستات) می باشد. در زمان زایمان، پوست بین واژن و مقعد ممکن است شکاف برداشته و این شکاف به داخل روده ها سرایت کند.

شایع ترین مکان ایجاد شقاق در مردان و زنان (در 90 درصد مواقع) خط وسط کانال روده ، یعنی قسمتی از مقعد که نزدیک به ستون فقرات است، می باشد. شقاق ها به دلیل شکل ماهیچه ها دراطراف مقعد، به طور معمول در عقب روده هستند. به دلیل ساختار بدنی زنان، 10 در صد مواقع شقاق قدامی یا در قسمت جلو وجود دارد، در حالی که این مورد در 1 درصد مردان دیده می شود.

درمان خانگی شقاق مزمن

پرهیز از غذاهای تیز و یا غذاهایی که به خوبی هضم نمی شوند، مثل آجیل ها، پاپ کرن و چیپس تردیلا می تواند بسیار مفید باشد. همچنین میزان آب و نوشیدنی دریافتی روزانه را افزایش داده و میزان مصرف چربی را در تغذیه تان افزایش دهید. با بهره گیری از وان آب گرم بعد از حرکت روده ها می توان بسیاری از دردها را کاهش داد.

درمان شقاق مقعدی در ابتدا با درمان های خانگی و تغییر رژیم غذایی تا حدودی امکان پذیر است ولی در غیر این صورت باید درمان دارویی یا جراحی را شروع کرد. دکتر هومن هوشنگی فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با روش های نوینی به درمان شقاق مقعدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188338453 و 02188336100 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرساینستاگرام مراجعه نمائید.

درمان شقاق با لیزر

لیزر به منظور انجام اسفنکتروتومی داخلی انجام گرفته و این روش در اکثر مواقع بدون خونریزی بوده و جراح کنترل خوبی بر محل جراحی دارد.

درمان شقاق

درمان شقاق

به علاوه این جراحی جای زخم فیبروز ها را هم از بین می برد. این درمان از بسیاری از ناراحتی های بلند مدت جلوگیری کرده و روند بهبود را تسریع می بخشد. شقاق مقعدی یک مشکل دردناک بوده که همه گروه های سنی را درگیر می کند. در درمان شقاق با لیزر، اسفنکتر با فشار زیاد عمل کرده و از خونریزی پیشگیری می کند. بدین طریق از فشار مقعد و خونریزی زیاد بعد از جراحی به شدت کاسته می شود. به دلیل حساسیت بالای این جراحی ، بهتر است که از روش های کمتر تهاجمی استفاده شود. لیزر فرکشنال برای درمان این بیماری انجام می شود و نتایج بسیار قابل قبولی داشته است.

 

آندوسکوپی معدهکلونوسکوپی

برچسب گذاری توسط , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =